Jaka jest rola ekspertów zewnętrznych? Powinni wskazywać to, co trudno dostrzegalne. Powinni prostować drogi tym, którzy znajdują się w ogniu bieżącego zarządzania. Ekspert posługując się wiedzą i doświadczeniem potrafi oddzielić ziarno od plew. Nie miesza skutków i przyczyn.
Notki biograficzne poświęcone naukowcom potrafią liczyć sobie wiele stron maszynopisu. Dlaczego? Obszerna informacja na temat piastowanych stanowisk i opublikowanych artykułów ma mówić sama za siebie. Ilość przedstawianych informacji ma przejść w jakość. Ale to iluzja. Długa lista publikacji nie oznacza, że dany człowiek jest w stanie skutecznie działać. Wśród ekspertów liczą się konkrety: doświadczenie, referencje i sprawdzony zespół współpracowników.
Spośród informacji o ekspertach trzeba wyciągać sedno. W wypadku ekspertów mniej znaczy więcej. Im mniej czasu ekspert spędza w blasku świateł, tym więcej efektywnie pracuje. Potrafi czytelnie wskazać przyczyny problemów z jakimi boryka się firma, bo wie o czym mówi. Często wystarczy mu jedna kluczowa informacja i nie musi przekopywać się przez stosy dokumentów. Nie boi się tego, bo stoi za nim wiedza i doświadczenie. Zależy mu na tym, żeby efekty jego działań przyniosły konkretne, pożądane skutki.
Dlaczego eksperci tak silnie wpływają na emocje otoczenia? Przede wszystkim dlatego, że wiedzą jakie informacje są im potrzebne. Szybko docierają do głębi problemu. Dzięki temu potrafią przemienić przerażenie w optymizm, niepewność w wiarę w siebie, a przeszłość w doświadczenie służące przyszłości. Nie odbywa się to jednak bez wyrzeczeń. Powrót do rzeczywistości i twardych ekonomicznych realiów bywa bolesny.
Francuski pisarz Paul Valéry powiedział niegdyś, że wiele spraw trzeba ignorować, żeby móc podjąć działanie. Tak działa ekspert. Ignoruje to, co jest poboczne. Nie poszukuje recepty na uzdrowienie w skomplikowanych teoriach. Nie sięga po kreatywne zastosowanie księgowości. To robą rządy i ministrowie finansów. Ekspert z morza okoliczności wyławia kluczowy problem. A potem go rozwiązuje.
Na koniec odpowiedzmy sobie na pytanie: za co można dostać Nagrodę Nobla? Za najważniejsze odkrycie lub postęp w danej dziedzinie. Nie jest to nagroda za całokształt. To nagroda za konkretne osiągnięcie. Za skutek jaki przyniosło działanie. W tym sensie różnica między ekspertem a noblistą nie jest duża. Z tym, że ekspert nie pracuje dla nagród, ale dla swojego klienta…
A czy nie jest tak, że potrzeba eksperta zewnętrznego do rozwiązania problemów wewnątrz firmy powinna być przesłanką do przeglądu kadrowego?
W odpowiedzi na komentarz Macieja: Czy wszystkie problemy można rozwiązać wewnątrz firmy? Bycie w dystansie do firmy bardzo moim zdaniem pomaga przyjrzeć się mechanizmom i dostrzec z pozoru oczywiste i niezauważalne elementy.