Rumuński dramaturg Eugène Ionesco stwierdził niegdyś, że to nie odpowiedź oświeca, lecz pytanie. Płynie stąd prosty wniosek, że jedynymi naprawdę głupimi pytaniami są, te, których nie zadajemy. Problemem jest jednak to, że wiele pytań brzmi tak samo jak sto lat temu. Szybko zmieniają są natomiast prawidłowe odpowiedzi.
Zadawanie pytań podsyca w nas ciekawość. Jak pisze Nassim Nicholas Taleb, ciekawość jest antykrucha. Służą jej wszelkie wstrząsy, kryzysy i sytuacje ekstremalne. Być ciekawym, to próbować opisać przedmiot, o którym miało się do tej pory jedynie niejasne pojęcie. Jeżeli wiemy, że nasza wiedza jest ograniczona, to mimowolnie będziemy starali się dowiedzieć się więcej. Dlaczego? Nie dlatego, że ktoś nam za to zapłaci, albo nas nagrodzi. Zrobimy to po prostu po to, żeby wiedzieć więcej.
Fascynujące jest jednak to, że samo poszukiwanie odpowiedzi jest często ciekawsze niż jej odnalezienie. Przypomina to wyprawę w nieznane. Jest okazja, żeby sprawdzić się, żeby zderzyć się z tym, o czym do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Możemy przesunąć swoje granice. Możemy też znaleźć to, co jest w gruncie rzeczy bardzo niewymierne – inspirację. Jak przed laty powiedział Albert Einstein: wszystko co jest prawdziwie inspirujące staje się udziałem ludzi wolnych. A to właśnie ci ostatni zadają pytania.
Pytanie jest najlepszą drogą do odkrycia tego co nowe i nieznane. Na tym polega potęga innowacyjności. Jej możliwości nigdy się nie kończą, wciąż bowiem pojawiają się nowe pomysły i nowe rozwiązania. Przeciętny pracownik jest w stanie wpaść na 5 pomysłów dziennie. To daje aż 100 pomysłów miesięcznie i grubo ponad 1000 w ciągu roku. Ile pytań i stojących za nimi pytań marnuje się każdego roku w firmach na całym świecie?
Dlatego też lider musi umieć rozmawiać. Właśnie po to, aby stymulować swój zespół do zadawania pytań i przełamywania dotychczasowych barier. Oprócz tego, że rozwija to wszystkich członków zespołu, to ma bardzo korzystny wpływ na wyniki finansowe organizacji. A przecież, jak napisał Mario Puzo, nic tak nie sprzyja mądrej i rzeczowej dyskusji, jak atmosfera pieniądza…